Wita cię kokpit WordPressa wersji 5.9. Menu po lewej stronie służy do zarządzania stroną. Na starcie zawiera zestaw standardowych opcji. Po zainstalowaniu dodatkowych wtyczek, zarządzalnych motywów ilość opcji może się powiększyć. Tu od razu widać informację o aktualizacjach do zainstalowania. Można to zrobić ręcznie w panelu wtyczek, a przy instalacji z instalatora – w np panelu Web Applications Direct Admina. Albo ustawić w nim automatyczną aktualizację. Warto zapoznać się z możliwymi ustawieniami swojej instalacji WordPressa w Web Applications. I możliwościami ustawień kopii zapasowych strony.
Przy dokonywaniu wpisów co kilka dni wygodnym rozwiązaniem mogą być aktualizacje z kokpitu.
Od czego by tu zacząć?
Jednym z ustawień jakich warto dokonać już na początku jest wybór sposobu wyświetlania bezpośrednich odnośników. Ustawienia / Bezpośrednie odnośniki. Przy ustawieniu jako „Nazwa wpisu” adres wpisu będzie wyglądał np tak: wdoniczce.olsztyn.pl/w-doniczce/. Zamiast takiego jak poniżej:
Jeżeli nie przewidujesz włączenia standardowo komentarzy wpisów, możesz odznaczyć poniższe opcje w Ustawienia / Ustawienia dyskusji. I tak będzie przy wpisach opcja, dająca możliwość włączenia komentarzy do wpisu czy powiadomień trackback. Możliwość komentowania wpisów, możesz zawsze włączyć, czy wyłączyć np. robiąc szybką edycję wpisu pozwalającą m.in. na zmianę kategorii, dodanie tagów, czy włączenia komentowania.
Po zainstalowania WordPressa domyślenie na pierwszej stronie są wyświetlane najnowsze wpisy. A po utworzeniu stron dowolna z nich może być wybrana jako strona główna. I może być zmieniana, modyfikowana w zależności od potrzeb. Bloki dają duże możliwości kreacji zawartości strony. Zmiana ustawień strony głównej w menu Ustawienia / Ustawienia czytania:
W menu Utwórz kokpitu możemy rozpocząć edycję wpisu, strony, dodać media (czyli grafiki, zdjęcia czy pdf-y do pobrania. Czym się różni wpis od strony? W edycji niewiele. Wpisy są przyporządkowane kategoriom, mogą mieć tagi, najczęściej widoczna jest we wpisie data jego opublikowania, autor. Strony są stosowane do stałych elementów witryny np strony o mnie, kontaktach, informacji o firmie itp. Wpisy to aktualności, czy wpisy bloga, teksty zawierające informacje bieżące. Można je wyszukiwać w kategoriach, po tagach (jeżeli zostaną dodane do wpisu). Standardowo wpisy blogowe są wyświetlane w kolejności od najnowszych.
No, może warto coś napisać …. 🙂 I przy okazji, w menu Wpisy / Kategorie zmień nazwę standardowej kategorii instalacji z „Uncategorized”. Na taką która będzie towarzyszyła standardowo twoim wpisom. Oczywiście możesz dodać więcej kategorii.
Jak napisałem już wcześniej, przygotowuję teksty korzystając ze zwykłego edytora tekstowego np takiego jak Notatnik, Notepad++ czy Keep. I po prostu wklejam gotowy tekst do Gutenberga. Formatuję. Dodaję zdjęcie. Wpis gotowy.
A jak się formatuje prosty tekst w Gutenbergu, edytorze WordPressa?
No, może warto coś napisać… i zapisać.
WordPress automatycznie zapisuje edytowany wpis, stronę. Zawsze można przerwać edycję i wrócić do szkicu w innym czasie. Zapisany szkic można podejrzeć korzystając z menu Podgląd. Podgląd ma ciekawą opcję wyświetlania strony dla różnych wielkości ekranu – komputera, tabletu czy „urządzenie przenośne”. Warto skorzystać bo aktualnie stosowane motywy dostosowują sposób wyświetlania do ekranu. Choćby widoczny już na górze strony – sposób wyświetlania menu.
Uruchamiając testowego bloga wdoniczce.olsztyn.pl na seohost, przygotowałem od razu teksty trzech wpisów + zdjęcia i tekst ze zdjęciami na dwie strony. Mając już jakąś treść łatwiej mi się pracuje z modyfikowaniem ustawień motywu.
Czy to wszystko na początek?
Nie. To największe skróty i przełaje, pominięcia w drodze do uruchomienia bloga. Za chwilę trzeba będzie zająć się co najmniej kilkoma niezbędnymi wtyczkami i motywem strony. No i przyjrzeć się jeszcze menu i jego opcjom. Poznać kokpit WordPressa dokładnie. I wybrać motyw strony.
P.S. od kilku dni (lipiec 2022) wita WordPress w wersji 6.01 🙂