Motyw to wizualna prezentacja treści i danych strony zbudowanej w WordPressie, układ treści, grafiki, to co widzimy.
Dzięki oddzieleniu „warstwy wizualnej” mamy możliwość zmiany wyglądu bloga, czy strony bez ingerencji w pliki WordPressa.
Wraz z wersją 5.9 WordPressa pojawił się również pierwszy domyślny motyw blokowy Twenty-Twenty.
Motywy blokowe wraz z edytorem Gutenberg pozwalają na łatwe i efektowne formatowanie treści wpisów i stron. Motyw blokowy wykorzystuje bloki dla wszystkich części witryny, menu nawigacyjnego, nagłówka, treści i stopki witryny.
To teraz taki system budowania wyglądu „z klocków” zwanych blokami.
Ale zamiast to opisywać, lepiej zobaczyć jak to wygląda i działa.
Motywom blokowym towarzyszą Patterns wzory, wzorce, szablony treści, układy bloków… trudno określić jaka nazwa byłaby najbardziej włąściwa, najlepiej oddająca przeznaczenie. W WordPressie określane są jako wzorce.
Skorzystam z „szablony treści”. Patterns, szablony treści to gotowe do wykorzystania układy bloków. Które można stosować przy budowaniu treści przeciągając w miejsca przeznaczone na bloki w edytowanej stronie czy wpisie. I dostosowując do swoich potrzeb zawartość bloków z których składa się szablon treści czy po wordpressowemu wzorzec.
Krótko mówiąc, blok to jeden predefiniowany element. Wzorce to grupa bloków tworząca jakiś układ, jakąś funkcjonalność. Parametry każdego z bloków wzorca można modyfikować w ustawieniach samego bloku.
Wzorce można tworzyć, zapisywać, ponownie wykorzystywać w innych miejscach swojej strony.
Oznacza to, że możesz ponownie użyć tego samego wzorca na wielu stronach lub postach w dowolnym miejscu. Możesz używać wzorców w różnych miejscach swojej witryny, w tym w nagłówku, stopce i pasku bocznym.
Pozwala to uniknąć wielokrotnego tworzenia tych samych elementów.
Zanim pojawił się przed dwoma laty Gutenberg, WordPress korzystał z tzw. edytora klasycznego. O bardzo umiarkowanych możliwościach formatowania treści.
Ale, nie będę się wgłębiał w funkcjonowanie motywów natywnych WordPressa. Bo jak wiele innych osób korzystam z innych, z dużych możliwościach konfiguracyjnych. I bardzo przyjaznych w użytkowaniu.
Niezależne firmy tworzą od lat bardzo interesujące motywy. Opracowały również kreatory stron do WordPressa takie jak Elementor, Divi, Beaver Builder, WPBakery… Dzięki temu autorzy stron mieli możliwość budowania bardzo dopracowanych graficznie stron. I korzystania z motywów kreatorom dedykowanym.
Pojawienie się bloków w WordPressie i motywów blokowych pozwoliło na zwiększenie możliwości budowania atrakcyjniejszych wizualnie stron bez korzystania z kreatorów. Wiele motywów jest oferowanych w wersji dla Gutenberga i dla dedykowanych kreatorów. Nadal widać większe możliwości kreatorów przy tworzeniu skomplikowanych układów stron. Możliwości Gutenberga rosną jednak z każdą aktualizacją.
Dostępne są ciekawe motywy, które pozwalają na tworzenie stron korzystając z tylko Guteneberga i bloków. Mimo, że posiadają również wersje dla kreatorów namawiam na te dedykowane Gutenbergowi.
Tu małe zestawienie motywów zgodnych z Gutenbergiem. Jest w czym wybierać. Korzystałem z Neve, Sydney, … i Astry właśnie. Każdy z motywów ma wersje bezpłatne. Ale warto spojrzeć na cenę wersji pro. W razie gdyby pojawił się apetyt na funkcje w pro zawartej.
Dlaczego Astra?