Założyć stronę, czy bloga w 3 dni? Tak to jest możliwe. Nawet w 1 dzień. Oczywiście do tej podróży w kreowanie stron trzeba się odrobinę przygotować.
Można i warto skupić się na kilku kluczowych elementach prowadzących do uruchomienia bloga czy strony. A po rozpoczęciu przyjdzie i czas na uzupełnianie wiedzy, konfigurowanie opcji, zainstalowanie dodatkowych wtyczek, zmiany ustawień motywu …..
I może na kursy wzbogacające wiedzę o WordPressie.
Jak założyć stronę, jak założyć bloga?
Domena
Po to by założyć własną stronę potrzebna ci domena, czyli twój adres w internecie. Nie musisz szukać do tego celu specjalnych rozwiązań. Bo na stronie każdego rejestratora jest okienko formularza służące do podania pożądanej nazwy domeny. Tam w prosty sposób sprawdzisz, czy nazwa jest dostępna. Dlatego zawsze namawiam do przygotowania kilku nazw domen i sprawdzenia dostępności. I wtedy z dostępnych wybieramy najbardziej pasującą do koncepcji.
CMS czyli zarządzanie treścią. Dlaczego WordPress?
Jeżeli masz jakieś wcześniejsze doświadczenia w WordPressie, czy znasz opinie na temat WordPressa z lat wcześniejszych to odłóż je na półkę. Są nieaktualne. WordPress roku 2022 to nowe możliwości by założyć stronę czy bloga, łatwość pisania i formatowania stron i wpisów. Witaj w świecie Gutenberga. Kreowanie treści stało się łatwiejsze.
Zobacz jak łatwe jest formatowanie wpisu w edytorze WordPressa. Dla wygody teksty piszę wcześniej w zwykłym edytorze tekstowym. Np Notepad++ I kopiuję tworząc nowy wpis:
Hosting
Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z założeniem strony internetowej na WordPressie to poszukaj hostingu dedykowanego WordPressowi. Aby wybrać, to poza dobrą ofertą cenową należałoby rozejrzeć się za informacjami o ocenach hostingów. Google – „ranking hostingów”.
Po to by przetestować własne chęci, możesz poszukać hostingu z opcją bezpłatnego testu. I wtedy korzystasz z subdomeny oferowanej przez hosting.
Dla wygody instalacji i korzystania warto szukać hostingu „grupującego” kilka korzyści:
- Dobrą ofertę cenową samego hostingu.
Możesz trafić na oferty promocyjne w pierwszym roku. Ale tu trzeba też spojrzeć na koszt w latach następnych. Albo mieć na uwadze konieczność przeniesienia serwisu przed upływem roku. Wtedy na lata następne warto szukać hostingu oferującego przeniesienie serwisu. - Cena zakupu domeny.
Firmy hostingowe oferują najczęściej również możliwość zarejestrowania domeny. Z ofertami promocyjnymi za kilka – kilkanaście zł za rejestrację domeny .pl w pierwszym roku. Ale tu podobnie jak i w przypadku hostingu, przyda się spojrzenie na koszty w latach następnych. Ale przeniesienie domeny do innego rejestratora (np. o niższych cenach opłat za domenę) nie jest problemem. (tekst co trzeba mieć, by przenieść domenę) - Automatyzacja instalacji WordPress!!
Niech twoja strona „zarządza się” jak najbardziej automatycznie.
Automatyzacja instalacji i zarządzania stroną. To kluczowy, chociaż mało dostrzegalny element komfortowego zarządzania swoją stroną. Po co masz samodzielnie instalować WordPressa, jak instalator (np Installatron) zrobi to automatycznie w kilkanaście sekund? Nie musisz samodzielnie zakładać konta ftp, zakładać użytkownika bazy i samej bazy, ręcznie wpisywać danych przy instalacji… Instalator robi to za ciebie. Skupiasz się na zakładaniu własnej strony. Ale żeby zalogować się do swojego WordPressa musisz zapamiętać login i hasło z automatycznej instalacji 🙂
Dodatkowo niektóre instalatory pozwalają na ustawienie archiwizacji plików serwisu i bazy. Co w przypadku np jakiś błędów, czy „popsucia” wyglądu własnej strony, daje możliwość przywrócenia chociażby wczorajszej automatycznej kopii. Lub zrobionej tuż przed wprowadzaniem aktualnych zmian. Wygodne i przydatne.
Jak cię widzą …
Motyw dla strony
Motyw, Theme, templatka … odpowiada za wizualną część strony. Dzięki temu, że jest oddzielony od CMS (systemu zarządzania treścią), można pod pewnymi warunkami motywy strony zmieniać. W WordPress-ie z chwilą wprowadzenia edytora blokowego Gutenberg zmienił się sposób kreowania wpisów i wyglądu stron. Jest dużo łatwiejszy i ma dzięki blokom duże kreatywne możliwości.
Wielu twórców udostępnia do nich również gotowe szablony stron do swoich motywów. Więc przy wybraniu takiego motywu można i poszukać pasującego szablonu.Taki po modyfikacjach może się stać twoją stroną.
Chcesz szybko wystartować? Szukaj motywu dedykowanemu Gutenbergowi i z ofertą szablonów startowych. Często są to motywy występujące w wersji bezpłatnej z dużymi możliwościami konfiguracji. Oraz płatnej z dodatkowymi opcjami.
WordPress instaluje swoje natywne motywy. Ale prawdę powiedziawszy nie zdarzało mi się z nich często korzystać. Zawsze już miałem wcześniej upatrzone inne motywy do tworzenia strony.
Treści
Domyślnie po zainstalowaniu WordPressa strona główna wyświetla najnowsze wpisy. Aby założyć stronę i pracować dalej nad jej wyglądem przygotowuję wcześniej teksty 2-3 wpisów (i pasujące zdjęcia). I np. treść strony „o mnie” czy kontakt, czy oferta. Nie masz koncepcji na pierwsze teksty? Zawsze możesz skorzystać z Lorem Ipsum czyli tekstu stosowanego jako przykładowy wypełniacz w poligrafice.
Obejrzyj filmik powyżej i zobacz jak łatwo kreuje się treści w WordPressie.
Po zainstalowaniu nowego motywu przychodzi czas na modyfikacje wyglądu na pasujący do twoich potrzeb. I tu do oceny wyglądu przydają się te pierwsze wpisy :).
Lub na skorzystanie z gotowych szablonów i modyfikację ich układu i wyglądu na oczekiwany przez ciebie.
Tych kilka akapitów ma pokazać, że uruchomienie własnej strony czy bloga nie jest skomplikowane. A sam wygląd, formę strony możesz na codzień ulepszać i modyfikować. I uzupełniać swoją wiedzę o zarządzaniu serwisem, wtyczkami, seo …
Najważniejszą będzie zawartość twojej strony czy bloga, treści, zdjęcia, filmy. I to możesz zacząć budować już…