Jak założyć bloga, stronę w 3 dni?

jak założyć bloga, jak założyć stronę

Założyć stronę, czy bloga w 3 dni? Tak to jest możliwe. Nawet w 1 dzień. Oczywiście do tej podróży w kreowanie stron trzeba się odrobinę przygotować.

Można i warto skupić się na kilku kluczowych elementach prowadzących do uruchomienia bloga czy strony. A po rozpoczęciu przyjdzie i czas na uzupełnianie wiedzy, konfigurowanie opcji, zainstalowanie dodatkowych wtyczek, zmiany ustawień motywu …..
I może na kursy wzbogacające wiedzę o WordPressie.

Jak założyć stronę, jak założyć bloga?

Domena

Po to by założyć własną stronę potrzebna ci domena, czyli twój adres w internecie. Nie musisz szukać do tego celu specjalnych rozwiązań. Bo na stronie każdego rejestratora jest okienko formularza służące do podania pożądanej nazwy domeny. Tam w prosty sposób sprawdzisz, czy nazwa jest dostępna. Dlatego zawsze namawiam do przygotowania kilku nazw domen i sprawdzenia dostępności. I wtedy z dostępnych wybieramy najbardziej pasującą do koncepcji.

CMS czyli zarządzanie treścią. Dlaczego WordPress?

Jeżeli masz jakieś wcześniejsze doświadczenia w WordPressie, czy znasz opinie na temat WordPressa z lat wcześniejszych to odłóż je na półkę. Są nieaktualne. WordPress roku 2022 to nowe możliwości by założyć stronę czy bloga, łatwość pisania i formatowania stron i wpisów. Witaj w świecie Gutenberga. Kreowanie treści stało się łatwiejsze.
Zobacz jak łatwe jest formatowanie wpisu w edytorze WordPressa. Dla wygody teksty piszę wcześniej w zwykłym edytorze tekstowym. Np Notepad++ I kopiuję tworząc nowy wpis:

Hosting

Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z założeniem strony internetowej na WordPressie to poszukaj hostingu dedykowanego WordPressowi. Aby wybrać, to poza dobrą ofertą cenową należałoby rozejrzeć się za informacjami o ocenach hostingów. Google – „ranking hostingów”.

Po to by przetestować własne chęci, możesz poszukać hostingu z opcją bezpłatnego testu. I wtedy korzystasz z subdomeny oferowanej przez hosting.

Dla wygody instalacji i korzystania warto szukać hostingu „grupującego” kilka korzyści:

 1. Dobrą ofertę cenową samego hostingu.
  Możesz trafić na oferty promocyjne w pierwszym roku. Ale tu trzeba też spojrzeć na koszt w latach następnych. Albo mieć na uwadze konieczność przeniesienia serwisu przed upływem roku. Wtedy na lata następne warto szukać hostingu oferującego przeniesienie serwisu.
 2. Cena zakupu domeny.
  Firmy hostingowe oferują najczęściej również możliwość zarejestrowania domeny. Z ofertami promocyjnymi za kilka – kilkanaście zł za rejestrację domeny .pl w pierwszym roku. Ale tu podobnie jak i w przypadku hostingu, przyda się spojrzenie na koszty w latach następnych. Ale przeniesienie domeny do innego rejestratora (np. o niższych cenach opłat za domenę) nie jest problemem. (tekst co trzeba mieć, by przenieść domenę)
 3. Automatyzacja instalacji WordPress!!
  Niech twoja strona „zarządza się” jak najbardziej automatycznie.
  Automatyzacja instalacji i zarządzania stroną. To kluczowy, chociaż mało dostrzegalny element komfortowego zarządzania swoją stroną. Po co masz samodzielnie instalować WordPressa, jak instalator (np Installatron) zrobi to automatycznie w kilkanaście sekund? Nie musisz samodzielnie zakładać konta ftp, zakładać użytkownika bazy i samej bazy, ręcznie wpisywać danych przy instalacji… Instalator robi to za ciebie. Skupiasz się na zakładaniu własnej strony. Ale żeby zalogować się do swojego WordPressa musisz zapamiętać login i hasło z automatycznej instalacji 🙂
  Dodatkowo niektóre instalatory pozwalają na ustawienie archiwizacji plików serwisu i bazy. Co w przypadku np jakiś błędów, czy „popsucia” wyglądu własnej strony, daje możliwość przywrócenia chociażby wczorajszej automatycznej kopii. Lub zrobionej tuż przed wprowadzaniem aktualnych zmian. Wygodne i przydatne.

Jak cię widzą …

Motyw dla strony

Motyw, Theme, templatka … odpowiada za wizualną część strony. Dzięki temu, że jest oddzielony od CMS (systemu zarządzania treścią), można pod pewnymi warunkami motywy strony zmieniać. W WordPress-ie z chwilą wprowadzenia edytora blokowego Gutenberg zmienił się sposób kreowania wpisów i wyglądu stron. Jest dużo łatwiejszy i ma dzięki blokom duże kreatywne możliwości.

Wielu twórców udostępnia do nich również gotowe szablony stron do swoich motywów. Więc przy wybraniu takiego motywu można i poszukać pasującego szablonu.Taki po modyfikacjach może się stać twoją stroną.
Chcesz szybko wystartować? Szukaj motywu dedykowanemu Gutenbergowi i z ofertą szablonów startowych. Często są to motywy występujące w wersji bezpłatnej z dużymi możliwościami konfiguracji. Oraz płatnej z dodatkowymi opcjami.

WordPress instaluje swoje natywne motywy. Ale prawdę powiedziawszy nie zdarzało mi się z nich często korzystać. Zawsze już miałem wcześniej upatrzone inne motywy do tworzenia strony.

Treści

Domyślnie po zainstalowaniu WordPressa strona główna wyświetla najnowsze wpisy. Aby założyć stronę i pracować dalej nad jej wyglądem przygotowuję wcześniej teksty 2-3 wpisów (i pasujące zdjęcia). I np. treść strony „o mnie” czy kontakt, czy oferta. Nie masz koncepcji na pierwsze teksty? Zawsze możesz skorzystać z Lorem Ipsum czyli tekstu stosowanego jako przykładowy wypełniacz w poligrafice.
Obejrzyj filmik powyżej i zobacz jak łatwo kreuje się treści w WordPressie.

Po zainstalowaniu nowego motywu przychodzi czas na modyfikacje wyglądu na pasujący do twoich potrzeb. I tu do oceny wyglądu przydają się te pierwsze wpisy :).
Lub na skorzystanie z gotowych szablonów i modyfikację ich układu i wyglądu na oczekiwany przez ciebie.

Tych kilka akapitów ma pokazać, że uruchomienie własnej strony czy bloga nie jest skomplikowane. A sam wygląd, formę strony możesz na codzień ulepszać i modyfikować. I uzupełniać swoją wiedzę o zarządzaniu serwisem, wtyczkami, seo …
Najważniejszą będzie zawartość twojej strony czy bloga, treści, zdjęcia, filmy. I to możesz zacząć budować już…

Scroll to Top