Po co auto-instalator?
Po co masz się męczyć z instalacją WordPressa? Zatrudnij Installatrona (albo inny auto-instalator). Oczywiście możesz to zrobić na piechotę. Założyć stronę w domenie, wrzucić pliki ftp-em, rozpakować, założyć bazę, założyć użytkownika, przypisać do bazy, uruchomić instalatora, wklepać wszystkie dane instalacji, zainstalować.
Albo skorzystaj z np Installatrona który w moment zrobi to za ciebie.
No, ale by „zatrudnić” Installatrona, to musisz znaleźć hosting który za pomocą tego lub innego auto-instalatora umożliwia instalację WordPressa.
Aktualizacje, kopia zapasowa
Dodatkowo masz (albo możesz mieć, zależnie od opcji uruchomionych w hostingu) możliwość włączenia automatycznych aktualizacji. Oraz kopii zapasowych. Automatyczne aktualizacje zwalniają cię z konieczności monitorowania dostępnych aktualizacji samego WordPressa, wtyczek, motywów. A kopia zapasowa na pewno się przyda gdy jakieś twoje zmiany na stronie przyniosą nieprzewidywalne skutki. Wtedy kilkoma kliknięciami przywracasz stronę z wczorajszej kopii.
Installatron to tylko przykład. Firmy hostingowe korzystają z różnych rozwiązań, o różnych funkcjonalnościach.
Po co auto-instalator?
By zdjąć z ciebie konieczność poznawania technicznych zagadnień instalacji WordPressa. Zawsze możesz do tego wrócić. A z auto-instalatorem możesz szybko przejść do uruchomienia swojej strony:
Wskaż miejsce instalacji zależności od tego czy chcesz by była w subdomenie testowej, czy we własnej domenie. Tutaj w hostingu testowym domeny automatycznie korzystają z certyfikatu SSL serwera. Często jest to również bezpłatny certyfikat od Let’s Encrypt.
Czasami może okazać się konieczne skorzystanie z wtyczki do WordPressa – Really Simple SSL.
W formularzu instalacji warto przejrzeć dostępne opcje. Jeżeli chcesz zadbać o minimum bezpieczeństwa swojej strony to wymyśl jakiś bardziej skomplikowany login niż „admin” i hasło które uzyska ocenę „mocne”. Wybrałem proponowane ustawienia aktualizacji automatycznych. Po zainstalowaniu WordPressa, w panelu Installatron domeny jest widoczna informacja o oczekujących aktualizacjach które można robić zbiorczo co kilka dni.
Ustawienia te są dostępne po instalacji i można je modyfikować.
Panel Installatron z informacją o dostępnych aktualizacjach:
Przeczytane, wybrane? To czas kliknąć Zainstaluj.
Zawsze na tym etapie można skorzystać z opcji odinstaluj. Piszę, że na tym etapie, bo już przy działającej stronie nie spieszyłbym się z wyborem tej opcji. 🙂
Z menu instalacji twojastrona.pl/wp-admin przejdziesz do kokpitu WordPressa. Wejdź do kokpitu WordPressa.