Domena? Tak, twój internetowy dom musi mieć adres.

domena. jak kupić?

Bo jak do Ciebie trafić? Niby oczywiste, ale korzystanie z domen nie dla wszystkich jest jasne.
Domenę kupujesz (chociaż bardziej właściwe byłoby dzierżawisz) i jesteś jej użytkownikiem. Co roku płacisz za jej odnowienie. Domena jest twoim adresem w internecie. Bez niej twoja strona nie istnieje.
Jak domeny po roku nie odnowisz, czyli abonament ulegnie wygaśnięciu, to trafia na 30 dni do kwarantanny. I po tym czasie wraca do „puli wolnych” i każdy może ją kupić. W okresie kwarantanny nadal możesz domenę odnowić. Ale opłata będzie wyższa od standardowego przedłużenia.

Adres domeny który wpisujesz w przeglądarce na przykład Wirtualnej Polski – wp.pl, to w wersji z której „korzystają” komputery 212.77.98.9. Jeżeli wpiszesz ten ciąg cyfr w okno wyszukiwarki to trafisz na stronę wp.pl. DNS (Domain Name System) to protokół zamieniający zrozumiałe dla człowieka nazwy domen na adresy IP urządzeń w sieci. Więc my nie musimy wiedzieć pod jakim adresem IP, na jakim serwerze strona się znajduje.

W Polsce korzystamy najczęściej z polskiej domeny .pl, a także … wszystkich innych dostępnych, .com, .eu, dziesiątek innych domen krajowych i biznesowych. Przy firmach o zasięgu lokalnym często z domen regionalnych. RMF z nazwą rmf.fm korzysta z domeny… Mikronezji :). Możesz chcesz kupić domenę chcesz.to? .to, to domena internetowa przypisana do Tonga.

O potrzebie takiej a nie innej nazwy domeny decydujesz ty. Ale weź pod uwagę łatwość zapamiętania twojej domeny, skojarzenie z marką lub działalnością. Jak myślisz, czy łatwo się zapamiętuje nazwę z myślnikiem?

Jak kupić domenę?

Warto poszukać możliwości zakupu domeny w promocji. W promocji czyli za pierwszy rok z obniżoną opłatą.
Czyli domena .pl standardowo kosztująca nawet 147 zł może w pierwszym roku kosztować kilka, kilkanaście złotych. Domenę można przenosić do innego rejestratora. Ale jeżeli nie chcesz się zajmować takimi zabiegami to znajdź takiego który ma dobrą cenę odnowienia po roku. Nawet poniżej 50 zł.

Jeżeli działasz lokalnie, masz usługi czy ofertę dedykowaną swoim okolicom możesz pokusić się o zakup domeny regionalnej np. galeriazdrowia.olsztyn.pl. I to za zaledwie kilka zł w pierwszym roku. Domeny regionalne są znacznie tańsze. Odnowienie coroczne może kosztować 30-50 zł.

Korzystnym rozwiązaniem jest znalezienie rejestratora który równocześnie oferuje hosting w dobrej cenie. Lub na odwrót. Korzystną ofertą hostingu z dobrymi cenami rejestracji i odnowienia domen. To teraz czas by pomyśleć o wyborze hostingu.

Scroll to Top