Czy „waga” grafiki ma znaczenie?

Czy „waga” zdjęcia ma znaczenie?

Według Unbounce strony ładujące się szybciej niż 2 sekundy, mają średni współczynnik odrzuceń na poziomie 9%, A strony, które ładują się w ciągu 5 sekund, mają mają współczynnik odrzuceń na poziomie 38%.
Warto coś z tym zrobić?

Naszym stronom internetowych towarzyszą grafiki. I to najczęściej nie jedna. Ma to wpływ na szybkość załadowania strony. Ale można na to wpłynąć korzystając z optymalizacji bezstratnych lub z niewielkim wpływem na jakość grafiki. Ale za to z wielkim na szybkość ładowania strony.

Wybór formatu pliku.

Jeżeli potrzebujemy grafiki z przezroczystym tłem to wybór jest dosyć oczywisty, png lub .gif przy niewielkiej liczbie kolorów. W przypadku zdjęć, czy grafik tonalnych najczęściej będzie to .jpg. Bo plik „zdjęciowy” .png będzie znacznie większy. Ale gdyby miała to być duża jednobarwna grafika na jednolitym tle to znowu może się okazać, że mniej „waży” plik .png. To najczęściej wykorzystywane formaty plików grafik. Możemy oczywiście też spróbować sięgnąć po najnowsze WebP zapewniające jeszcze lepszy efekt zmniejszenia wielkości plików.

Wielkość pliku grafiki.

Aparaty smartfonów mogą wykonywać zdjęcia o wielkości np. 4096 x 3072 pixeli. Znacznie większych niż potrzeby wyświetlania na stronach. Z pomocą przychodzi sam WordPress. Przy imporcie zdjęcia przetwarza zdjęcia tworząc identyczne wersje różniące się wymiarami. Musimy sobie zdawać sprawę, że na stronach wyświetlanych na smartfonie WordPress skorzysta z innej wersji zdjęcia niż tego które widzimy na ekranie komputera.
Jako przykład: ten sam wpis, dla komputera stacjonarnego zdjęcie w wersji 1024×1024 piksele i „wadze” 53,8 KB, a na ekranie smartfona 1536×1536 i 114 KB.
Z premedytacją przesyłam do WordPressa pliki o ograniczonej wielkości. Wolę drobną utratę jakości zdjęcia na ekranie smartfona, zamiast dłuższego oczekiwania czytającego na wyświetlenie większego pliku grafiki.

Optymalizacja zdjęć.

Pomimo tego, że WordPressa sam tworzy wersję zdjęcia do wyświetlenia w różnych miejscach motywu np jako miniatura, to i tak pliki te są znacznej „wagi”. Dzięki odpowiednim wtyczkom, bez naszego udziału pliki grafik mogą być optymalizowane, co daje w zależności od ustawień nawet kilkadziesiąt % zmniejszenia wielkości pliku. Przy kilku zdjęciach na stronie to już znaczne skrócenie czasu potrzebnego na wyświetlenie.

Zdjęcie wpisu ma w oryginalną wielkość 1080×1080 pixeli i 480 KB. Wersja wyświetlana 1024×1024 i po optymalizacji 28,6 KB. Jest to optymalizacja stratna z niewielką utratą jakości. Ale różnica w wielkości pliku znacznie przyspiesza wyświetlenie wpisu.

Czytelnik może być niecierpliwy. Sekundy mają znaczenie.

Scroll to Top