3.2.1 blog start – domena i hosting

hosting dla bloga

Minimum kosztów, maksimum automatyzacji. Rozwiązania przyjazne dla „nietechnicznych”.

Podstawowe założenie to zminimalizowanie potrzebnych czynności technicznych związanych z założeniem i utrzymaniem bloga. I minimalizacja kosztów. Automatyzacja, tak by rozwiązanie było przyjazne dla osób „nietechnicznych”.

Czyli: dobra cena za domenę w pierwszym roku, niedrogi hosting z auto-instalatorem WordPressa, z możliwością konfigurowania archiwum, bezpłatnym certyfikatem SSL.
I automatyzacje, eliminujące konieczność ręcznego zarządzania instalacjami i aktualizacjami. Oczywiście jeżeli chcesz się skupić na tworzeniu własnej strony a nie na zagadnieniach technicznych :).

Tu miały być propozycje jakie wybrałem przy analizie ofert, które mieszczą się we wspomnianych wyżej parametrach. Ale … może zamieszczę je jako przykład użytkowy w przygotowywanym mini kursie instalacji i bazowej konfiguracji WP. Bo to jednak moja ocena subiektywna i każdy może mieć inne oczekiwania.

Wybór hostingu
przy wyborze mojej propozycji zacząłem od przeglądu aktualnych ocen hostingów. Ponieważ trudno nie brać pod uwagę pewnej subiektywności ocen, warto spojrzeć na kilka @ Google

Oferta hostingu

Hosting + rejestracja domeny.
Bardziej zwracam uwagę na cenę hostingu w latach następnych niż na cenę utrzymania domeny w kolejnych latach.
Bo rejestratora domeny możesz zmienić bez problemu na takiego o korzystniejszych warunkach cenowych. A uzyskanie tzw kodu Authinfo potrzebnego do przeniesienia domeny nie wymaga heroicznego zaangażowania.

A ewentualna zmiana hostingu wiąże się z koniecznością „przeniesienia” instalacji. Ale w ofertach wielu hostingów jest również i bezpłatne przeniesienie strony (i możliwość przeniesienia poczty). Więc ewentualna zmiana hostingu nie musi się wiązać koniecznie z uzupełnianiem wiedzy co do spraw związanych z przenoszeniem, instalacjami baz itp.

Oczywiście można skorzystać z oferty hostingu za 40 zł w promocji pierwszego roku. I pamiętać o cenie niepromocyjnej w latach następnych. Z wiedzą o konieczności podjęcia decyzji co do pozostania tam po skończeniu promocji, lub poszukiwania korzystniejszej oferty (najlepiej z opcją bezpłatnego przeniesienia).

Pakiety hostingu
Powiedzmy, że może na start bloga strony wystarczy mały hosting współdzielony 2-5 GB. Ale w wypadku rozbudowywania serwisu, rozrastania portfolio, uruchomienia sklepu itp warto spojrzeć i na dostępność większych opcji. I możliwości przejścia na wyższe parametry odpowiadające aktualnym potrzebom.

Certyfikat SSL
Certyfikat SSL jest aktualnie koniecznością. I na start warto popatrzeć czy w ofercie hostingu certyfikat SSL jest ujęty w cenie. Np bezpłatny certyfikat SSL – Let’s Encrypt. Czy też są to dodatkowo płatne opcje.

Automatyzacje, automatyzacje.

Archiwum, kopie zapasowe są niezbędne. Dlaczego? W chwili np. problematycznych efektów po wprowadzeniu zmian w wyglądzie strony i braku czasu na doszukiwanie się źródła, wystarczy przywrócić stronę z ostatniej kopii. Jednym, czy kilkoma kliknięciami. Bez tworzenia ręcznie kopii plików, przywracania samodzielnie zarchiwizowanej bazy.
Dla spokoju korzystania i zarządzania własnym serwisem. Dzięki temu można ominąć konieczność poznawania zagadnień technicznych instalacji i archiwizacji.

Automatyzacja aktualizacji WordPressa i wtyczek. Automatyczne aktualizacje wtyczek możesz ustawić w panelu WordPress. Ale rozwiązania auto-instalatorów dają również możliwość dokonania takich ustawień. I niektóre mają opcję automatycznego przywracania poprzedniej wersji w wypadku problemów instalacyjnych.

Stawiałbym na automatyzację, a nie na konieczność poznawania tajników zarządzania instalacjami.

Spojrzenie na instalowanie i konfigurację WordPressa.

Scroll to Top